WBF-TÜRKİYE Avusturya`da…

Arda Fındıkoğlu
14 Mayıs 2003

24-27 Nisan 2003 tarihleri arasında WBF Doğu Avrupa Modern Tavla Organizasyonu tarafından Avusturya`da gerçekleştirilen II. Velden Açık Modern Tavla Şampiyonası`nda Türkiye`yi temsil eden WBF-Türkiye ekibi, sportmenliği ve dostane tavırlarıyla herkesin saygısını kazanırken, toplam 22 ülkeden 111 katılımcının yer aldığı bu turnuva birçok heyecanlı müsabaka ve enteresan pozisyona sahne oldu.

Turnuvanın düzenlendiği Velden kasabası, Avusturya`nın güneyinde, arka fonda İtalya ve Slovenya sınırındaki Karawaken Dağları`nın büyüleyici manzarasıyla bütünleşen Wörthersee Gölü`nün batı kıyısında yer alan, Carinthia adı verilen ve temiz havası ile lezzetli yemekleriyle meşhur bu bölgenin en nezih yerleşim alanlarından biri olarak biliniyordu.


Turnuva mekanı Casino Velden…

Şampiyona boyunca katılımcılar modern tavlanın keyfine varmak yanında oyun alanından Wörthersee Gölü`nün eşsiz manzarasının tadını çıkarma şansına da sahip olurken, iklim şartlarının ve hava koşullarının güzelliği de herkesi olumlu etkiledi.


WBF-Türkiye ekibinden Ayhan Serin, zorlu geçecek saatler öncesinde
müthiş manzarayı seyrederek kendini motive ederken
…

İlk kez düzenlendiği 2002 yılında toplam 10 ülkeden 48 katılımcının yer almış olduğu turnuvada bu sene toplam 22 ülkeden 111 katılımcının yer almasıyla oluşan %131`lik artış, uluslararası cemiyette WBF`nin sahip olduğu saygınlığın bir kanıtı olarak ortaya çıkıyordu.

Turnuva katılımcıları ABD, Almanya, Arjantin, Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, Hollanda, İngiltere, İran, İsviçre, İtalya, Japonya, Kamerun, Meksika, Portekiz, Romanya, Slovenya, Türkiye ve Yunanistan`ı temsilen mücadele ettiler.


Gündüz saatlerini kasabayı gezerek geçirmeyi tercih eden
ekibimiz elemanları, aynı zevke sahip WBF Başkanı Alberto da Pra
ile neşeli bir sohbet şansı buldular.

Şampiyona, 24 Nisan`da ana turnuvaya kaydını yaptırmış herkese açık olan ve toplam 59 katılımcının yer aldığı Warm-Up yan aktivitesi ile start aldı. President`s Tournament adı altında düzenlenen ve 1 oyunluk maçlardan meydana gelen yan aktivite de 64 kişilik katılımla başlıyor, bunun yanında çeşitli küçük çaplı Quarter ve Jackpot yan aksiyonlarıyla katılımcılar ertesi gün başlayacak ana turnuva öncesinde oyunlarını değerlendirme olanağı yakalıyorlardı.

25 Nisan akşamüstü, tüm WBF destekçi üyelerine açık olan ve 62 kişilik katılımla gerçekleşen Sperti Trophy başlatıldı. Bu yan aktivitede katılımcılar, İtalya`nın ünlü tavla takımı imalatçıları Alfredo Sperti ve Maria Croce imzalı yüksek kalite modern tavla takımına sahip olabilmek için mücadele edeceklerdi.

25 Nisan gecesi ana turnuva için kayıtların kapanması sonrasında ana turnuvanın yürüyeceği üç kategoride kura çekimi işlemine geçildi. Eşleşmelerin belirlenmesi ile II. Velden Açık Modern Tavla Şampiyonası, Masters, Champions ve Intermediates kategorilerinde aynı anda start aldı. Masters kategorisinde 34, Champions kategorisinde 38 ve Intermediates kategorisinde 39 oyuncu, ödüllere ulaşabilmek için mücadele ediyordu.


22 ülkeden 111 oyuncu, turnuva boyunca unutulmaz anlar yaşadılar…

Beklenenin üstündeki katılım ile dağıtılacak toplam para ödülü miktarının 26550 € `ya yükseldiği şampiyonada H. Edy (AUS), M. Sequeira (POR), G. Flamigni (IT), A. Kikaleishvili (GEO), J. Broomfield (UK), M. Krancheva (BUL), T. Hellwag (AUS), C. Tafazzoli (Iran/GER), M. Hamal (AUS), N. Gagua (GEO) ve P. Heitmüller (AUS) gibi bazı tanınmış oyuncular da mücadele etmekteydi.

Böylelikle 25 Nisan gecesi 3 kategoride aynı anda başlamış olan ana turnuva, 26 Nisan`da gün boyu devam ederek 27 Nisan finallerine ulaşılıyordu.


Eski dostlarla tekrar karşılaşmak ve mücadele etmek, bazı maçların sonucu
istediğimiz gibi olmasa da fazlasıyla eğlenceliydi.

11 oyunluk Intermediates kategorisi finalinin galibi Santelia(IT)`yı deviren Zanga(USA) oldu.

Champions kategorisi ana kademe yarı finalinde Szechet(ARG), üçüncü turda Türkiye`den Ayhan Serin`i son zarlarda mağlup eden Fiel(AUS)`ı geçerek finale adını yazdırırken, diğer yarı final müsabakasında Ricciardi(IT)`ye üstünlük sağlamayı başaran Ernst(GER) finalin diğer ismi oldu. Finale yakışır şekilde müthiş heyecanlı geçen bu 15 oyunluk düelloyu Ernst zor da olsa kazanarak şampiyonluğa uzanıyordu.


Ayhan Serin, Champions kategorisi ana kademe 3. turunda Fiel`a
son zarlarda mağlup oldu, Fiel`ın maçı geri getiren 4-1`i unutulmazlar arasına yazıldı.

Masters kategorisi ana kademede turnuvanın favorilerinin karşılaştığı müsabakalarda Hellwag`ı ikinci turda eleyen Krancheva, üçüncü turda Heitmüller`e mağlup olarak elenirken, Gagua da Flamigni`yi turnuva dışına itti. Üçüncü turda bir önceki şampiyon Edy ile eşleşen Sequeira müthiş mücadeleden galip ayrılıyor, fakat bir sonraki turda önceden tanınmayan Matevosyan(ARM)`a mağlup olmaktan kurtulamıyordu. Heitmüller`in de Schmuck(AUS)`a kaybetmesinin ardından 26 Nisan gecesi oynanan Matevosyan(ARM)-KÖB(AUS) ve Schmuck(AUS)-Gagua(GEO) yarı final müsabakaları sonrasında 27 Nisan`da oynanacak 17 oyunluk final için Matevosyan-Gagua eşleşmesi ortaya çıkmış oluyordu.

Masters kategorisi Consolation “Teselli” kademesi yarı finalinde Edy`i bir kez daha mağlup eden Sequeira ile diğer yarı finalde Bruni(SUI)`yi geride bırakan Cohen(UK) arasındaki final maçını zorlu mücadele sonucunda kazanan Cohen oldu. Last Chance “Son Şans” kademesi finalinin galibi ise Scheidiger(SUI)`yi mağlup eden D`Ancona(IT) olarak ortaya çıktı.

Sequeira-Edy eşleşmeleri iki sefer de büyük ilgi çekti.

17 oyunluk Matevosyan(ARM)-Gagua(GEO) Masters finaline hızlı başlayan taraf favori Gagua, müsabakanın 3. oyunu sonunda 8-0`lık avantajlı skora erişiyordu. Sonraki 3 oyunda Matevosyan`ın çabası skoru 8-5`e getirse de, Gagua 7, 8 ve 9. oyunları alarak 14-5`lik muazzam avantajı yakaladı.

10. oyun müthiş bir mücadeleye ve tam anlamıyla zarların çarpışmasına sahne oldu. Matevosyan, Gagua`nın oyunu 4`e katlama önerisini başta hatalı gibi görünen bir şekilde kabul ederek oyunu uzatıyor, fakat birden dönen oyunda kazandığı marsla skoru 14-13`e getiriyordu.


Gagua-Matevosyan (önde) ana kademe finali ile
Cohen-Sequeira (arkada) teselli kademesi finali yan yana oynandı.

Matevosyan`ın aldığı moladan sonra kaldığı yerden devam eden maçta Gagua 16-13`ü yakalasa da bir sonraki oyunda muhteşem bir oyun sergileyen Matevosyan 16-14 ile Crawford oyununu kırıp, 13. oyunu da alarak maçı 16-16 ile DMP`ye taşıdı.

Seyircilerin yoğun ilgisi altında oynanan son oyunun kritik bir anında şansın kendisine gülmesi sonucunda bu, belki de hayatının en kıymetli oyununu marsla kazanan Matevosyan baştan beri geriden götürdüğü maçta final skorunu 18-16 şeklinde belirleyerek II. Velden Açık Modern Tavla Şampiyonası`nda en büyük şampiyonluğa ulaşmış oluyordu.

Seyircilerin kendilerine bu büyük final heyecanını yaşatan iki oyuncuyu alkışlarla tebrik etmeleri, Matevosyan`ın müsabakanın en başında masasına oturttuğu Ermenistan bayrağını öperek katlaması ve Gagua`nın uzun süre masasından kalkamayarak derin düşüncelere dalması gözden kaçmayan unutulmaz enstantanelerdi.


Final müsabakasının tamamlandığı an…İlerleyen dakikalarda
Matevosyan`ın sevinci görülmeye değerdi.

27 Nisan`da tüm kategorilerde tamamlanan ana turnuva yanında yan aktivitelerin de şampiyonları teker teker ortaya çıktı. Warm-Up finalinde Zarb(SUI)`yi deviren Haas(AUS), Velden`de iki kişilik haftasonu tatilinin, Sperti Trophy finalinde Tafazzoli(Iran)`ye karşı üstünlük sağlamayı başaran Cantoni(IT) de Sperti marka şık modern tavla takımının sahipleri oldular. Bendeniz de, President`s Tournament finalinde Barkwill(UK)`i mağlup ederek en azından ülkemize bir kupa daha kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşadım.


President`s Tournament yarı finalinde
Fındıkoğlu-Van Keulen mücadelesi son derece çekişmeli geçti.

100 € Double Consulting finalinin galibi, Bay ve Bayan Reichel`den oluşan ekibi mağlup eden Bruni/Scheidiger ekibi olurken, 500 € Double Consulting finalinde ise Janotta/Reisel ekibi, tecrübeli Winkler/Edy ekibine üstünlük sağlayarak ödüle ulaştılar.

500 € Super Jackpot`ta Edy ile final oynayan Gagua, ana turnuvanın finalinde aldığı mağlubiyetin hayal kırıklığını bu finali alarak üzerinden atarken bu son maçın da tamamlanmasıyla II. Velden Açık Modern Tavla Şampiyonası sona ermiş oluyordu.

27 Nisan gecesindeki kapanış galasında şampiyonanın direktörlüğünü başarıyla yürütmüş olan WBF Genel Sekreteri Marco Fornasir`in turnuvada görev alan ekibi ile WBF Başkanı Alberto da Pra`nın başkanlığındaki turnuva komitesini oluşturan John Broomfield (UK), Arda Fındıkoğlu (TUR), Manfred Hamal (AUS) ve Chiva K. Tafazzoli (Iran/GER)`ye teşekkür konuşması sonrasında dereceye girmiş olan oyuncuların teker teker sahneye davet edilerek ödüllerinin takdim edildiği ödül merasimine geçildi.

Şampiyonada en büyük ödül ve ünvanı kazanmış olan, kupasını kaldırırken gözlerinden gurur ve mutluluk okunan Ermenistan`dan Vazgen Matevosyan, ana dili dışında başka hiçbir dili bilmediğinden diğer katılımcılara seslenemiyor, fakat uzun süre sahnede kalarak alkışlar eşliğinde herkesi selamlıyordu.


Matevosyan (sağda), Champions kategorisi ana kademe finalisti
Szechet ile kameramıza poz verirken yaşadığı gurur gözlerinden okunuyordu.

Ödül merasiminin tamamlanmasının hemen ardından şık kıyafetiyle sahneye gelen ve kısa bir konuşma yapmak isteyen Münih Modern Tavla Kulübü Başkanı Chiva K. Tafazzoli`nin aşağıdaki sözleri uzun süre alkış alıyordu:

“Geride kalan dört günde bu cennetimsi mekanda eğlence, heyecan, dostluk ve modern tavla zevkini en üst düzeyde birlikte yaşadık. Bazılarımız başarılı oldu, bazılarımız da tecrübelerini arttırdı. Bizler ortak noktamız olan modern tavla vesilesiyle burada buluşan ve bu amaçla ırk, millet, din veya politika farkları gözetmeksizin çeşitli ülkelerden gelme imkanı bulmuş şanslı insanlarız. Sizlere şu anda dünyadaki herkesin bizler kadar şanslı olamadığını hatırlatmak istiyorum. Bildiğiniz gibi, bugün dünyada korkunç bir savaş sürmekte, ardında yaşlı, kadın, çocuk birçok suçsuz kurban bırakan… Bu gerçeği bir an olsun aklımızdan çıkarmamamız gerektiğini düşünüyorum ve sizlerden kısa bir süre için bu konuda her birinizin birey olarak neler yapabileceğini düşünmenizi istiyorum. Lütfen unutmayın, büyük hamleler küçük adımlarla başlar ve bizler uluslararası bir cemiyet olarak dünyadaki tüm sorunların barış ve dostluk yoluyla çözülebileceği mesajını dostluk ve sportmenliğin büyük rol oynadığı modern tavla çevresinde birleşerek dünyaya duyurabiliriz ve böylelikle en azından o küçük adımı atmış oluruz. Hepinize teşekkür ederim.”

 

Tafazzoli`nin konuşması büyük alkış aldı...

Bu şampiyona boyunca WBF-Türkiye ekibi birçok eski dostla tekrar görüşme fırsatı bulmak yanında birçok yeni dost da kazandı. Avrupa`nın en iyi oyuncularından bazılarıyla karşılaşma şansı bulan ekibimiz elemanları, uluslararası tecrübelerini arttırmak yanında oyun bilgileri ve sportmenlikleriyle saygı topladılar. Ekibimiz elemanlarının Velden`de gördüğü yakın misafirperverlik, güleryüz ve yaşanan unutulmaz anılar da hafızalarımızda yerlerini aldı.Velden`de konakladığımız Villa Brigitta`nın sahibi Gfrerrer ailesine
misafirperverliklerinden ötürü teşekkürlerimizi sunduk.


II. Velden Açık Modern Tavla Şampiyonası
24–27 Nisan 2003, Velden, Avusturya

MASTERS Kategorisi (34 oyuncu):

Ana Kademe:

Şampiyon Vazgen Matevosyan - Ermenistan
Finalist Nodar Gagua - Gürcistan
Yarı finalist Thomas Köb - Avusturya
Yarı finalist Werner Schmuck - Avusturya

Teselli Kademesi:

Şampiyon Daniel Cohen - İngiltere
Finalist Mario Sequeira - Portekiz
Yarı finalist Daniel Bruni - İsviçre
Yarı finalist Heinz Edy - Avusturya

Son Şans:

Şampiyon Piergiorgio D'Ancona - İtalya
Finalist Daniel Scheidiger - İsviçre

Bayanlar Özel Ödülü Maria Krancheva - Bulgaristan

 

CHAMPIONS Kategorisi (38 oyuncu):

Ana Kademe:

Şampiyon Horst Ernst - Almanya
Finalist Carlos Szechet - Arjantin
Yarı finalist Giuseppe Ricciardi - İtalya
Yarı finalist Erich Fiel - Avusturya

Teselli Kademesi:

Şampiyon Gerhard Hofer - Avusturya
Finalist Alfredo Sperti - İtalya
Yarı finalist Peter Winkler - Avusturya
Yarı finalist Lise Howard - İsviçre

Son Şans:

Şampiyon Damjan Plesec - Slovenya
Finalist Sami Sallak - Almanya

Bayanlar Özel Ödülü Lise Howard – İsviçre

 

INTERMEDIATES Kategorisi (39 oyuncu):

Ana Kademe:

Şampiyon Louis Zanga - ABD
Finalist Davide Santelia - İtalya
Yarı finalist Penka Kirova - Bulgaristan
Yarı finalist Andrea Magalotti - İtalya

Teselli Kademesi:

Şampiyon Cristian Antohe - Romanya
Finalist Francesco Malvetani - İtalya
Yarı finalist Peter Neumann - Almanya
Yarı finalist Alberto da Pra - İtalya

Son Şans:

 Şampiyon Maria Grigis - İtalya
Finalist Ioan Ciobanu - Romanya

Bayanlar Özel Ödülü Penka Kirova - Bulgaristan


Warm-Up (59 oyuncu):

Şampiyon Wolfgang Haas - Avusturya
Finalist Fred Zarb - İsviçre

Sperti Trophy (62 oyuncu):

Şampiyon Claudio Cantoni - İtalya
Finalist Chiva Khan Tafazzoli - İran

President`s Tournament – 1 Oyunluk Maçlar (64 oyuncu):

Birinci Arda Fındıkoğlu - Türkiye
İkinci Gianluca Radivo - İtalya

Turnuva Komitesi:
Başkan Alberto da Pra (İtalya), John Broomfield (İngiltere), Arda Fındıkoğlu (Türkiye), Manfred Hamal (Avusturya), Chiva K. Tafazzoli (İran/Almanya).

Direktör: Marco Fornasir - İtalya
Organizasyon: WBF Doğu Avrupa Modern Tavla Organizasyonu

© 2003 WBF-Türkiye