WBF, Türkiye`de Göreve Başladı…

Direktör Arda Fındıkoğlu
30 Kasım 2001Uzun çalışmalar ve hazırlık evresinin sonunda, WBF Türkiye Grubu olarak İstanbul`daki ilk turnuvamızı gerçekleştirme zamanı gelmişti. Tüm ilk organizasyonlarda olduğu gibi, karşılaşılan en büyük güçlük insanları belli bir katılım ücreti vererek bu tarz bir etkinliğe katılmaya ikna etmekti. Tavla`nın çoğunlukla bir boş zaman geçirme aracı olarak görüldüğü ülkemizde bu çalışmayı yapmamızın kolay olmayacağını biliyorduk fakat en azından ümidimiz vardı.

Turnuva ilanının verilmesinden sonraki ilk günler bizim için hayal kırıklığı oluyordu. Binlerce tavlaseverin bulunduğu İstanbul şehrinde turnuvanın düzenlenebilmesi için asgari yeterli sayı olan 16 kişiye bile ulaşmamız zor gözüküyordu. Bunun sebebi, belki yeterli tanıtımın yapılamamış olması, belki de insanların ilk kez düzenlenecek böyle bir çalışmaya çekingenlikle yaklaşmaları idi. Neyse ki, birbirinden değerli 18 idealist tavla oyuncusu bizlere güvendi ve I. WBF Tanıtım Tavla Turnuvası, 28 Ekim 2001, Pazar günü İstanbul, Beşiktaş`ta başarıyla gerçekleştirildi.

Nezih ve sakin bir ortama sahip olan Huzur Büfe`de gerçekleştirilen turnuvanın başlangıcı, oyuncular kendi çektikleri kuralar sonucunda yerlerine davet edilip kurallar açıklandıktan sonra saat 13:00 itibariyle verildi. Mekan olarak Huzur Büfe`nin şirin bahçesini kullanmayı düşünmüş olmamıza rağmen, sağnak yağış bizi içeriyi de kullanmaya zorluyordu. Önceden bu olasılığı da tasarlamış olmamız, sağnak yağışın oyuncularımız için güzel bir ambiyans yaratmak dışında hiçbir etkisi olmamasını sağlıyordu.

18 katılımcı iki adet 5`li, iki adet 4`lü gruba dağılmışlardı. 1x5 oyunluk Round Robin Eliminasyonu stilinde oynanacak ve gruplarında ilk ikiye giren oyuncuların tur atlayacağı birinci tur maçlarının neler getireceğini herkes merak ediyordu.

Heyecan katsayısı başlangıç anından itibaren en üst düzeye ulaşmıştı. Süratli oyunculardan oluşan C Grubu büyük bir çekişmeye sahne oluyor, 1 saat 45 dakika içinde tamamlanan tüm maçlar sonucunda favorilerden Tuncer Diler ile turnuvadaki iki bayan oyuncudan biri olan uzman Emel Akıllı tur atlarlarken, favorilerden Murat Kuruoğlu, şanssız zarlar sonucunda grup sonuncusu olarak eleniyordu. Bugünün Kuruoğlu`nun günü olmadığında herkes hemfikirdi. C Grubu`nun son oyuncusu Şenol Kaston da, ilk iki maçını kazanmış olmasına rağmen son maçındaki mağlubiyeti sonrasında sadece 2 averaj farkla elendiğinde hayal kırıklığı yaşıyordu.


Şampiyon Bengi Kalay

Diğer 3 grupta çekişme son sürat devam etmekteydi. A Grubu`nda iddialı Cengiz Dindar tüm maçlar tamamlanmadan liderliği garantileyerek çeyrek finale kalırken ödüllere ulaşma konusundaki kararlılığını dile getiriyor ve “Hangisi olduğu önemli değil fakat evime bir kupayla dönmek istiyorum.” diyordu.

C Grubu, uzmanların düellosu: (soldan sağa) Tuncer Diler, Emel Akıllı,
TD Arda Fındıkoğlu, Murat Kuruoğlu ve Şenol Kaston.

Saat 16:00 itibariyle A ve D gruplarında da maçlar sona ermişti. A Grubu`nda Dindar`ın ardından iki başarılı oyuncunun çekişmesinde Levent Elgin son maçında eski dostu Kıvanç Karabaki`yi mağlup ederek tur atlıyordu.

Heyecanlı maçlara sahne olan D Grubu: (soldan sağa) Sinan Sarıhan, Ozan Avcıtucer,
TD Arda Fındıkoğlu, Tarkan Alagöz ve Selim Akdeniz.

D Grubu`nda turnuvaya sadece zevk için katıldığını ve iddialı olmadığını dile getirmiş olan Ozan Avcıtucer, favorilerden Tarkan Alagöz`ü 6-0 mağlup ederek grup liderliğini alıyor ve Alagöz bu ağır mağlubiyeti toparlayamayarak çeyrek final şansını yitirirken, başarılı Sinan Sarıhan`ın çeyrek finali garantilemek üzereyken acil bir işi çıkması nedeniyle turnuvadan çekilmesi üzüntü yaratıyordu. Bu durum, grup üçüncüsü Selim Akdeniz`e çeyrek final yolunu açıyordu.

Saat 16:30 olduğunda, başlangıçtan beri heyecanını dindirmeye çalışan Bengi Kalay, favorilerden Kerim Büyük`ü 5-4 mağlup ederek B Grubu`nda çeyrek finali garantilemişti. Bayan oyuncuların şu ana kadarki başarısını kimse gözardı edemezdi. B Grubu`nun son maçı Murat Gücüyener ile Kerim Büyük arasında oynanacak, kazanan taraf çeyrek finalin son ismi olacaktı. Bu maç turnuvanın en heyecanlı mücadelesine sahne oldu.

Büyük, büyük konsantrasyonla başladığı maçta risksiz oyunu tercih ederek ilk 25 dakika geçildiğinde 4-1`lik skoru yakalamıştı. Fakat, Gücüyener boş bir oyuncu değildi. Saldırgan oyun tekniğine döndükten sonra biraz da şans meleklerinin desteğiyle skor önce 4-2, sonra 4-3 ve en sonunda Gücüyener lehine 5-4 olarak ortaya çıkıyor, müthiş mücadelenin galibi başarılı Gücüyener oluyordu. Büyük de turnuva dışında kalmıştı. Çeyrek finalin 8 ismi sıradaki maçlarına çıkmaya hazırlardı.

Birinci Tur Sonu Genel Sıralama

Verilen aranın ardından çeyrek final maçlarına geçildi. 1x7 oyunluk Tekil Eliminasyon stilinde oynanan çeyrek final maçlarında taraflar, yarı finale kalabilmek için müthiş mücadeleler sergilediler. Bu tur, 8 müthiş oyuncu arasında oynanan 4 müthiş maç olarak özetlenebilirdi.

Çeyrek final mücadeleleri: Tuncer Diler ile Murat Gücüyener zorlu geçen maçın stresi yanında
gülümsemeye çalışırken (önde), Levent Elgin Ozan Avcıtucer karşısında zor anlar yaşıyor (arkada).

Yarı finalin ilk ismi, Elgin`i 30 dakika içinde 8-0 mağlup eden Avcıtucer oluyordu. Skor Elgin`i şoka uğratmıştı, görülüyordu ki Avcıtucer tek bir oyun bile vermekten hoşlanmıyordu. Diğer bir maçta turnuvanın sessiz fakat tehlikeli oyuncusu Akdeniz, Dindar`ın baskılı oyunua karşı direnemiyor ve 7-2`lik skorla Dindar ikinci finalist oluyordu. Gücüyener`in sakin Diler karşısında yaşadıkları da pek farklı değildi, Diler lehine 7-2!

Diğer çeyrek final müsabakaları: A Grubu lideri Cengiz Dindar Selim Akdeniz `le mücadele ederken (önde),
bu turda eşleşen bayan oyuncularımız Bengi Kalay ve Emel Akıllı kıyasıya bir düello içerisindeler (arkada).

Çeyrek finalin son maçında turnuvanın iki bayan oyuncusu, heyecanını hala üzerinden atamamış olan Kalay ve kendine güveni hat safhaya ulaşmış olan Akıllı kıyasıya mücadele ediyorlardı. 30 dakika sonucunda Akıllı 5-1 önde gidiyordu. Seyirciler yarı finalin son isminin artık belli olduğuna inanmaya başlamışlardı ki; Kalay geri döndü. 50 dakikalık mücadelenin sonucunda final skoru Kalay lehine 7-5 olarak rapor ediliyor ve yarı final eşleşmeleri ortaya çıkmış oluyordu. Önce büyük hayal kırıklığına uğrayan Akıllı`nın üzgünlüğü neyseki çok sürmüyordu. Sıra yarı final mücadelelerindeydi!

Yarı final müsabakaları çeyrek finaldekilerle aynı stilde oynandı. Eşleşmeler şu ana kadar yenilgisiz iki oyuncuyu karşı karşıya getiriyordu, üniversite arkadaşı olan Diler ve Avcıtucer de final masasında yer alabilmek amacıyla karşı karşıyaydılar.

Yarı final mücadeleleri: Direktörümüz her geçen gün biraz daha kelleşiyor!!

Avcıtucer, önceki turlarda 6-0 ve 8-0 gibi ezici galibiyetlerle yarı finale kadar ulaşmıştı. Fakat Diler karşısında işi kolay olmayacaktı. İlk finalist bu masadan çıktı, 7-3`lük galibiyetle Diler. Diğer masadaki büyük mücadelenin galibi ise Dindar`ı 7-4 ile deviren Kalay oluyordu. Büyük final için herşey hazırdı.

Final maçı: Bengi Kalay ile Tuncer Diler`in mücadelesi. Bu iki değerli oyuncuyu seyretmek büyük zevkti!

Finale yakışır bir düello oldu! Bu 1x9 oyunluk Tekil Eliminasyon mücadelesinde Diler favori olan taraftı, bunun yanında Kalay en sonunda heyecanını yenmiş, kendine güveni yerine gelmişti. Maça risksiz oyun tercihiyle başlayan Diler kısa sürede 3-0 öne geçti. Fakat Kalay inatçıydı ve ünvanı kazanmak istiyordu. Skor 3-3 olmuştu.

Diler`in skoru 5-3`e taşıması ile Kalay`dan bir diğer atak geldi ve 5-5`e ulaşıldı. Bu noktadan itibaren tam bir heyecan kasırgasına dönüşen maçta, oyun bilgisi ve şans faktörlerinin birlikte mücadelesinin sonunda 7-5`lik final skoruyla Bengi Kalay, I. WBF İstanbul Tanıtım Tavla Turnuvası`nda yenilgisiz şampiyonluğunu ilan ediyordu. Tuncer Diler beklemediği bu mağlubiyetin hayal kırıklığıyla ikincilik kürsüsüne çıkarken üçüncülük maçında Avcıtucer`i 8-2 mağlup eden Cengiz Dindar arzuladığı kupaya kavuşmuş olmanın mutluluğunu yaşıyor, asistan turnuva direktörü İhsan Tekinay`dan kupa ve sedef tavla takımı ödüllerini aldıktan sonra kameraya mutlulukla poz veriyordu.

8 saat 45 dakika süren yorucu tavla ziyafetinin sonuna gelinmişti. Ödül merasimine geçildiğinde gözleri gururla parlamakta olan Bengi Kalay, heyecandan tek bir kelime konuşamıyordu. Kendini toparladıktan sonra aldığı başarıya rağmen mütevaziliğini koruyan bu genç hanımla yaptığımız sohbetten alıntılar: “ Öncelikle Sn. Arda Fındıkoğlu`na bu müthiş çalışmayı gerçekleştirdiğinden ve turnuvaya katılmam konusundaki desteğinden ötürü teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Heyecanlı bir kişiliğe sahip olmam nedeniyle başlarda zorlandığımı itiraf etmeliyim. Çeyrek final maçı için dönüm noktası diyebilirim. En zorlandığım rakibim ise kesinlikle Diler`di. Final maçı sona erdiği anda ilk olarak gerçekten başardığıma inanamadım, şampiyon olmanın müthiş bir his olduğunu itiraf etmeliyim. Benim için müthiş bir organizasyondu, WBF Türkiye Grubu`nun ilerideki turnuvalarında tekrar yer alacağım. Son olarak, desteğini benden esirgememiş olan anneme de çok teşekkür ederim.”

Turnuva ikincisi Tuncer Diler kupa ve sedef tavla takımı ödüllerini Huzur Büfe yöneticisi,
WBF Türkiye destekçilerinden Sn. Mehmet S. Gönlüşener`den alırken.

I. WBF İstanbul Tanıtım Tavla Turnuvası, Dünya Tavla Federasyonu (WBF) Türkiye Grubu tarafından, Türkiye Temsilcisi Arda Fındıkoğlu`nun yönetiminde, uluslararası standartları Türkiye`de tanıtıp geliştirmek ana amacıyla düzenlenmiştir. WBF ve/veya WBF Türkiye Grubu hakkında bilgi edinmek için afindikoglu@wbfturkey.org adresine email gönderebilir, www.wbf.net ana sayfamızı ziyaret edebilir, dünyanın en fazla üyeye sahip tavla dergisi olan Gammonvillage Magazine`in www.gammonvillage.com adresindeki makalelerimizi okuyabilirsiniz. Her türlü soru, talep ve düşüncelerinizi bize yazmanızı bekler, ilerideki çalışmalarımızda sizleri tekrar aramızda görmeyi dileriz.

Turnuva direktörleri Huzur Büfe personeli ile birlikte; (üstte) TAD İhsan Tekinay, TD Arda
Fındıkoğlu ve Mustafa Tüysüz; (altta) Salih, Mehmet S. Gönlüşener, Orhan Ünlükan.


I. WBF İstanbul Tanıtım Tavla Turnuvası Final Sıralaması

© 2001 WBF-Türkiye