EGE KIYISINDA TAVLA KEYFİ…

 

16 Mart 2004

Arda Fındıkoğlu

 

Son 3 yıldır Bitez Belediyesi`nin katkılarıyla Bodrum, Bitez`de  düzenlenmekte olan Bitez Açık Tavla Şampiyonlarının üçüncüsü 28-29 Şubat 2004 tarihlerinde, muhteşem manzaralı Bitez sahilinde birinci sınıf lezzetli yemekleri ve güleryüzlü servis personeliyle ün salmış Four Seasons Restaurant`ın ev sahipliğinde gerçekleşti.

Turnuvanın fikir babası olan ve üç senedir turnuva direktörlüğünü üstlenen Karlheinz Klüter`in WBF-Türkiye`ye katılmasının ve WBF-Türkiye Muğla direktörlüğüne getirilmesinin ardından III. Bitez Açık Tavla Turnuvası için ortaklaşa çalışılmaya başlandı.

WBF standartlarına göre yürütülecek organizasyonun yürütüm sistemi de Klüter`in tecrübesini yansıttığı, bir mağlubiyet alan oyuncuların mağluplar grubuna düştüğü ve ikinci bir mağlubiyet alana kadar bu grupta devam ettikleri Çift Eliminasyon olarak belirlendi.

Turnuva mekanı Four Seasons Restaurant...

 

WBF Türkiye Temsilcisi Arda Fındıkoğlu`nun teknik danışmanlığında uluslararası standartlara göre yürütülen III. Bitez Açık`ın öncekilerden en büyük farkı geniş katılım olacaktı. Bodrum`un çeşitli bölgelerinden gelen oyuncular yanında WBF-Türkiye`nin önde gelen isimlerinden Kemal Aksu ve Zeki Özgül İstanbul`dan, Mustafa G. Türkmen ve Onur Alan da Ankara`dan gelerek şampiyonaya iştirak edeceklerdi.

Derken ön çalışmalar tamamlandı ve Fındıkoğlu`nun, WBF-Türkiye`nin aktif desteğini göstermek üzere Bodrum`a ulaşmasının ardından şampiyonaya iştirak edecek diğer WBF Türkiye elemanları da Bitez`e geldiler.


Turnuvaya iştirak eden WBF-Türkiye üyelerinden (soldan sağa) Mustafa G. Türkmen,

Zeki Özgül ve Kemal Aksu yan yana poz verirlerken...

 

Böylelikle WBF-Türkiye teknik destekli III. Bitez Açık Tavla Şampiyonası 54 kişilik rekor katılımla 28 Şubat 2004 sabahı saat 11:00`de başladı. Klüter ile Fındıkoğlu`nun başarılı ortaklığıyla hatasız yürüyen organizasyonda turnuva komitesi başkan Arda Fındıkoğlu ile üyeler George Simpson, Gürbüz Tür ve İhsan Beriş şeklinde oluşturuldu.

 


Turnuva Komitesi:

(Soldan sağa) George Simpson, İhsan Beriş, Karlheinz Klüter, Arda Fındıkoğlu.

 

Son derece çekişmeli müsabakalara sahne olan ilk gün sonunda turnuvaya devam eden 12 oyuncudan Galipler Grubu yarı finalinde Türkmen ve Aksu, Mağluplar Grubu 9-12 diliminde de Fındıkoğlu`nun halen içeride olması, WBF-Türkiye oyuncularının başarısı olarak öne çıkıyordu.

 

Şampiyonanın ikinci günü 29 Şubat 2004 saat 11:00`de kaldığı yerden devam eden tavla heyecanı, Kemal Aksu`yu finale taşıyordu. Tüm WBF-Türkiye organizasyonlarında olduğu gibi, SY marka lüks tavla takımı üzerinde oynanan 7 oyunluk finalde mağluplar grubunu birinci tamamlayarak finale ulaşan Aksu`nun rakibi, önceden Galipler Grubu son müsabakasında karşılaşıp mağlup olduğu, yenilgisiz Hikmet Yeşilkaya idi.


Aksu (solda) ve Yeşilkaya, muazzam bir çekişmeye sahne olacak final mücadelesi

öncesinde birbirlerine başarı dilerlerken…

 

Finalin ilk maçının Aksu`nun 8-1 galibiyetiyle tamamlanmasıyla finalistler arası skor 1 - 1 oldu ve taraflar kısa bir aranın ardından son müsabakalarına çıktılar. Bu son maça da büyük süratle başlayan Aksu kısa sürede 5-1`lik avantaj yakalıyor, skorun 6-3`e ulaşmasıyla da peşpeşe 4 maç sayısı oynuyordu. Ancak Yeşilkaya`nın konsantrasyonunu yeniden toplayarak maça asılması sonuç getirdi, müthiş bir heyecana sahne olan son oyunlar müsabakanın 7-6 Yeşilkaya lehine sonuçlanması ve kendisinin III. Bitez Open şampiyonluğunu ilan etmesi ile tamamlandı. Bu arada WBF-Türkiye ekibinden Türkmen turnuvayı 5/6,  Fındıkoğlu da 7/8 dilimine girerek tamamlıyorlardı.

 

Bitez Belediye Başkanı Remzi Güngör`ün iştirakiyle geçilen ödül merasiminde, WBF Türkiye Temsilcisi Arda Fındıkoğlu`na katkılarından ötürü teşekkür edilmesinin ardından  Güngör tarafından turnuva direktörü Karlheinz Klüter`e bir teşekkür plaketi takdim edildi. Üçüncü Fikret Müderrisoğlu bir şişe şampanya, ikinci Kemal Aksu Bitez Ayaz Hotel`de iki kişilik bir haftasonu tatili, şampiyon Hikmet Yeşilkaya da Bitez Belediyesi`nden 500 milyon TL ile ödüllendirilirken kendilerine başarı sertifikaları da takdim ediliyordu.

 

Fındıkoğlu (ayakta), üçüncü Müderrisoğlu (solda), şampiyon Yeşilkaya (ortada) ve ikinci Aksu (sağda),

şampiyona sonrası manzaraya karşı yorgunluk atarlarken…

 

Böylelikle III. Bitez Açık Tavla Şampiyonası bir sonraki yıl buluşmak dilekleriyle sona ermiş, WBF-Türkiye`nin Bodrum`da tanınma ve yeni dostluklarla değerli üyeler kazanma şansı bulduğu bu kapsamlı organizasyon başarıyla tamamlanmış oldu. Sıra İstanbul ve Ankara`ya dönüş yolculukları öncesinde Bitez sahilinin müthiş manzarasına karşı içeceklerimizi keyifle yudumlamaya gelmişti…

 

© 2004  WBF-Türkiye

Turnuva albümü için tıklayınız >>>