Arda Fındıkoğlu
19 Temmuz 2004

Real, Praktiker gibi mağaza zincirlerini bünyesinde bulunduran MRE Metro Group tarafından bünyelerindeki M1 TEPE Alışveriş Merkezleri`nde her yıl Babalar Günü`nde düzenlenmesi planlanan tavla turnuvaslarının ilk örneği 2003`te WBF-Türkiye & MRE ortaklığında büyük başarıyla tamamlanmıştı. Bu aktiviteyi gelenekselleştirmek isteyen MRE Grubu`ndan gelen bu yıl da birlikte çalışma teklifine sıcak bakan WBF-Türkiye organizasyon ekibi, M1 TEPE Adana, Kartal ve Konya Alışveriş Merkezleri`nde eş zamanlı yürüyecek organizasyon için ön çalışmalara başladı. İllerde görev alacak direktör ve asistan direktörlerin belirlenmesinin ardından eğitimlerinin de tamamlanmasıyla organizasyonda görev alacak 8 kişilik WBF-Türkiye ekibi ortaya çıkmış oldu. Konya ve Adana`da görev yapacak kadrolarımız bir önceki yılın aynısıydı.

MRE yetkililerinin önceki yıl olduğu gibi yakın ilgileri ve WBF-Türkiye ekibiyle başarılı koordinasyonları ekiplerimizin ön çalışmalarını yine hat safhada kolaylaştırıyordu. Alışveriş merkezlerinin konforlu “food court” `ları da yine turnuva mekanları olarak belirlendi.

İstanbul ve Adana “Food Court”`ları bir kez daha tavlaseverleri ağırlıyordu...

Babalar Günü`nde düzenlenen bu kapsamlı organizasyonun manasını koruması amacıyla turnuvada, bir önceki yıl uygulanan ve büyük ilgi gören, babalar ve çocuklarından oluşan iki kişilik katılımcı ekiplerin birer üyesi zar atarken tüm hamlelere iki üyenin de tartışarak karar verdiği, zar atan ekip elemanına ekibin kaptanı, hamleleri tartıştığı diğer elemana ekibin danışman oyuncusu adı verilen Double Consulting “Danışman Çiftler” oyun tarzında yürüyecek 27 Tekil Eliminasyon stilinin uygulanmasına karar verildi.

Katılımın ücretsiz olduğu ve her ilde maksimum 128 ekibin katılımının kabul edileceği M1 TEPE Babalar ve Çocukları Tavla Turnuvası`na iştirak edebilmek için, tüm katılımcı ekiplerin, turnuvanın ismi gibi babalar ve çocukları olmak üzere ikişer kişiden oluşuyor olması zorunlu hale getirildi.

“Progressive” tarzda yürüyecek turnuvada ilk dört turda 1x5, çeyrek final, yarı final ve üçüncülük müsabakalarında 1x7, final müsabakasında ise 1x9 oyunluk Tekil Eliminasyon formatı uygulanacaktı.

İllerde görevli WBF-Türkiye ekiplerinin turnuvadan bir gün önce mekanlara varmaları ve M1 TEPE yetkililerinin yakın ilgisi altında eksiklikleri gidererek, turnuvada görev alacak M1 TEPE personeline de gerekli eğitimi vermeleri ile turnuva öncesi son çalışmalar da tamamlanmış oldu.

20 Haziran 2004, saat 11:00 itibariyle katılımcı ekiplerin turnuva mekanlarına kabulüne başlandı ve ekip elemanları kendi çektikleri kuralarla 128`er kişilik Kura Tabloları`nda yerlerini aldılar. Saat 11:45 itibariyle Adana ve Konya direktörlerinin merkez İstanbul ile yaptıkları görüşme ardından M1 TEPE II. Babalar ve Çocukları Tavla Turnuvası için 3 ilde aynı anda başlangıç verildi.

Turnuva tarihinin bir kez daha üniversite sınavı ile çakışıyor olması, bir önceki yıla göre artış sağlansa da yine tüm illerdeki katılımın belli oranda azalmasına neden oldu. Buna göre, İstanbul`da toplam 106, Adana`da toplam 50 ve Konya`da toplam 47 ekip kesin kayıtlarını yaptırarak ilk tur müsabakalarına çıktılar. Katılımcı sayılarına göre ortaya çıkan “bye” eşleşmeleri ile tüm illerde birçok ekip ilk turu maç yapmadan geçme şansı buluyorlardı.

Özellikle İstanbul`da WBF-Türkiye`nin bazı usta oyuncularının da turnuvada mücadele ediyor olması, aktivitenin kalitesini üst düzeye taşıyor, çektikleri kuralar sonucu şans eseri ilk turlarda birbirleriyle eşleşen üstatlarımızın müsabakaları, diğer tavlaseverler için ders niteliğinde geçiyordu.

WBF-Türkiye oyuncularının aktivitedeki müsabakaları ilgi topladı...

Turların ilerlemesiyle çekişmenin de en üst seviyeye vardığı turnuvada, illerdeki direktörler arası irtibat ile turnuvanın eş zamanlı yürütümü olabildiğince sağlanmaya çalışıldı. Final müsabakalarının, üç ilde de izleyicilerin yakın ilgisi altında gerçekleşerek müthiş tavla ziyafetlerine sahne olduğu bildiriliyordu.

İstanbul Kartal`daki üçüncülük müsabakası, WBF-Türkiye üyesi Hüseyin Uzunkaya ekibi ile Yüksel Fidan ekibi arasında (solda),
final müsabakası ise Mümtaz Türk ekibi ile Şükrü Gizem ekibi arasında, baştan sona direktörlerin gözlemi altında oynandı.

Adana finalinde Hayri Kökenler Ekibi`ni mağlup eden Aziz Çalışkan Ekibi, İstanbul, Kartal finalinde Mümtaz Türk Ekibi`ni mağlup eden Şükrü Gizem Ekibi ve Konya finalinde Mehmet Uyar Ekibi`ni mağlup eden Mehmet İncedoğan Ekibi şampiyonluğu kucaklarken, böylelikle M1 TEPE tarafından sağlanan değerli ödüller de sahiplerini bulmuş oluyordu. Üyelerimizden Hüseyin Uzunkaya`nın İstanbul`da yarı finale başarıyla ulaşıp dördüncü olması da bizlere ayrı bir gurur verdi.

Finallerin tamamlanmasıyla geçilen ödül merasimlerinde M1 TEPE, il şampiyonlarını 72 ekran TV ve Home Theatre, ikincileri 55 ekran TV ve VCD Player, üçüncüleri de 37 ekran TV ile ödüllendirirken, tüm ekiplerin oyunlar sırasında çekilen fotoğrafları ve imzalı başarı sertifikaları da, yine M1 TEPE tarafından bir anı olarak kendilerine takdim edildi. Dereceye giren oyuncuların turnuva boyunca doldurdukları Seans Kayıt Çizelgeleri ve son müsabakalarını oynadıkları tavla takımları da WBF-Türkiye tarafından bir anı olarak kendilerine geri verildi. Çekilen grup fotoğraflarıyla ödül merasimi de sona ermiş oldu.

İstanbul ve Adana Şampiyonları ile WBF-Türkiye 2004 Üstatlar Şampiyonu Rıfat Bulut (sol resimde önde)

Dört ilde de kayda değer hiçbir aksaklık veya problemin yaşanmadığı bu organizasyon, birçok katılımcının daha sonraki aktivitelerde tekrar karşılaşmak dilekleriyle, MRE ve WBF-Türkiye ortaklığının bir kez daha üstün başarısıyla tamamlanmış oluyor, elde edilen başarının düzeyi, heyecan ve neşeyle dolu bir gün geçirmiş olmanın tavlaseverlerin yüzünde bıraktığı tebessümlerde ortaya çıkıyordu.

WBF-Türkiye`nin Adana ve Konya`da görev alan yetkili direktörlerinin turnuva sonrası raporlarında, iki ilde de M1 TEPE & WBF-Türkiye ortaklığının hatasız bir organizasyon ile başarıyla sonuçlandığı vurgulanmaktaydı. Tüm illerde artan katılım adedi ve turnuvanın ardından birçok oyuncunun 2005 Babalar Günü`nde aktivitemizin yinelenip yinelenmeyeceğini sorması da, M1 TEPE Babalar ve Çocukları Tavla Turnuvası`nın her yıl artan ilgiyle gelenekselleşeceğini şimdiden tüm taraflara müjdelemekteydi.

 

M1 TEPE  II. Babalar ve Çocukları Tavla Turnuvası

İstanbul, Kartal (106 Ekip):

Şampiyon: Şükrü Gizem Ekibi
Finalist:
Mümtaz Türk Ekibi
Yarı finalist:
Yüksel Fidan Ekibi
Yarı finalist:
Hüseyin Uzunkaya Ekibi

Turnuva Direktörü: Arda Fındıkoğlu
Turnuva Asistan Direktörü:
İhsan Tekinay
Turnuva Yetkili Personeli:
Ece Vergon

Turnuva Komitesi: Berkant Deva, İlyas Özkan, Mehmet Barın, İlkay Çiftçisertbaşı

 

Adana (50 Ekip):

Şampiyon: Aziz Çalışkan Ekibi
Finalist:
Hayri Kökenler Ekibi
Yarı finalist:
Mustafa Diler Ekibi
Yarı finalist:
Nedim İnal Ekibi

Turnuva Direktörü: Mustafa Türkmen
Turnuva Asistan Direktörü:
Sedat Balta

Turnuva Komitesi: Hasan Akol, Artuk Bağatur, Turan Polat, İlker Teker

 

Konya (47 Ekip):

Şampiyon: Mehmet İncedoğan Ekibi
Finalist:
Mehmet Uyar Ekibi
Yarı finalist:
Kamil Aytekin Ekibi
Yarı finalist:
Yusuf Çelik Ekibi

Turnuva Direktörü: Volkan Topaloğlu
Turnuva Asistan Direktörü:
Gökhan İrfanoğlu

Turnuva Komitesi: Ersin Bal, Erdoğan Güzel, Ünal Gökgöz, Selami Aysan

 

WBF-Türkiye 2004 Üstatlararası Gösteri Grubu Müsabakaları:

Bir önceki yıl olduğu gibi bu yıl da, M1 TEPE Kartal Alışveriş Merkezi`nde M1 TEPE II. Babalar ve Çocukları Tavla Turnuvası İstanbul ayağı devam ederken, katılımcıların gerçek ustalarla tanışmaları ve WBF-Türkiye`nin tanıtımı amacıyla, yıl içindeki WBF-Türkiye organizasyonlarında üstün başarı göstermiş olan bazı ustalar mekana davet edilerek aralarında gösteri amaçlı bir 1x7 Round Robin Eliminasyonu turnuvası organize edildi.

Bu mini turnuvada WBF-Türkiye 6. Geleneksel Tavla Şampiyonası Şampiyonu, WBF-Türkiye Genel Sıralama Lideri ve bir önceki yılın M1 TEPE çeyrek finalisti Rıfat BULUT, WBF-Türkiye 5. Geleneksel Tavla Şampiyonası Şampiyonu Mehmet GÜRAY, WBF-Türkiye destekli III. Bitez Open Finalisti Kemal AKSU, WBF-Türkiye destekli FIAT Tavla 2004 Şampiyonu Çınar NOYAN, WBF-Türkiye 6. Geleneksel Tavla Şampiyonası Yarı Finalisti Murat Tanju ÜSTÜN ile WBF-Türkiye teknik destekli SİM Cafe II. Ödüllü Tavla Turnuvası Swiss Model şampiyonu ve Avusturya`da 2nd Velden Open Backgammon Championship `te Türkiye`yi temsil eden ekip üyesi Ayhan SERİN yer aldılar.

İstanbul ayağı kapsamında tertiplenen Üstatlar Grubu yan aktivitesi ile,
ilgili tavlaseverler gerçek ustalarla tanışma ve oyunlarını takip etme olanağı buldular...

Aldıkları skorların, oyuncuların resmi statü ve istatistiklerine işlendiği bu yan aktivite, WBF-Türkiye ile yeni tanışan ana turnuva katılımcıları için ilgi çekici oldu. Bulut, Serin ve Aksu`nun A Grubu`nu, Güray, Noyan ve Üstün`ün B Grubu`nu oluşturmasının ardında izleyicilerin yoğun ilgisi altında oynanacak Round Robin müsabakalarına geçildi. Tüm oyuncular, kendi gruplarındaki diğer iki isimle oynadıktan sonra ortaya çıkan sıralamada, son dönemin iki flaş ismi, Rıfat Bulut ve Mehmet Güray gruplarında lider olarak finale kalıyorlardı.

A
OYUNCU
PUAN
AVG.
A.O.
S SÜRE
1
Rıfat Bulut
2
+ 3
14
105
2
Ayhan Serin
1
+ 5
13
80
3
Kemal Aksu
0
- 8
6
85

B
OYUNCU
PUAN
AVG.
A.O.
S SÜRE
1
Mehmet Güray
2
+ 4
14
80
2
Çınar Noyan
1
- 1
13
80
3
Murat Tanju Üstün
0
- 3
11
80


Güray ve Bulut arasında oynanacak 2004 Üstatlar Grubu finali öncesinde
taraflar birbirlerine başarı dilerlerken...

Tam manasıyla üstatların finali diyeceğimiz 1x9 oyunluk Tekil Eliminasyon stili final müsabakasına iki taraf da temkinli başladı. Skor 3-2 Güray leyhine döndüğünde Bulut aniden atağa kalkıyordu. Ve Bulut istediğini peşpeşe kazandığı 7 sayı ve 9-3`lük final skoru ile 2004 Üstatlar Şampiyonluğu`na ulaşarak aldı. Bu başarısı ile WBF-Türkiye Genel Sıralaması`nın liderlik koltuğundaki yerini sağlamlaştırması da cabasıydı. Centilmenliğinden hiçbir zaman ödün vermeyen Bulut`un gururu gözlerinden okunurken Güray`ın başarısı da alkışlanıyordu. Ana turnuvada dereceye giren ekipler, merasimde ödüllerini üstat Bulut`un elinden alacaklardı.

WBF-Türkiye Organizasyon Ekibi, 2004 Üstatlar Şampiyonu Rıfat Bulut`u başarısından ötürü kutlar, Üstatlar Grubu`nda yer alan tüm şampiyonlarımızı tebrik eder, bu yan aktivitedeki katkılarından ötürü bir kez daha teşekkürlerini sunar.

WBF-Türkiye teknik destekli M1 TEPE II. Babalar ve Çocukları Tavla Turnuvası İstanbul ayağında görev alan
WBF-Türkiye Ekibi (soldan sağa TAD İhsan Tekinay, Ece Vergon, TD Arda Fındıkoğlu ve Enes Özkalay) ile Adana`da görev alan
WBF-Türkiye Ekibi (soldan sağa TAD Sedat Balta ve TD Mustafa G. Türkmen).


           

© 2004 WBF-Türkiye

Turnuva albümü için tıklayınız >>>